Казали му, че инжекциите развалят поста, така че той разговял и отговял деня по-късно. Какво да прави?
Въпрос:
Съдбата така е решила –имам белодробна туберколоза, като лечението й обхваща всекидневни интервенции с лекарства. Това съвпадна със започването на Рамадан, но независимо от това, започнах да постя. След 15 дневно постене отидох да ми сложат инжекция в мед.център и там един болногледач ме запита дали постя и отговорих положително. Той ми каза, че трябва да спра да постя, защото инжекциите развалят поста и да отговея деня друг път. Така че, следвайки казаното, разговях и отговях деня след Рамадан. По-късно разбрах, че инжекциите не анулират поста и много съжалявах за стореното и реших, че съм направил голям грях. Но моето намерение беше чисто и възнамерявах да постя през този свещен месец, независимо от болестта си. Сега обвинявам този болногледач, че ми е казал такова нещо.
Моля ви да ме посъветвате за правилата от исляма в този случай.
Отговор: Слава на Аллах.
Първо:
Инжекциите, които се правят на болни хора, биват два типа:
1 – Които съдържат подхранващи вещества – приложени по време на пост, го развалят, ако човек ги вземе преднамерено.
2 – Не съдържащи подхранващи вещества. Тези нямат ефект върху поста, независимо дали са направени интравенозно или мускулно, според най-вярното мнение от двете мнения на учени, защото не са храна или вода.
Може би този болногледач следва становището на тези, които казват, че инжекциите развалят поста, защото засягат стомаха.
Какъвто и да е случая факта, че сте провалил поста си въз основа на такава информация, а после сте отговяли този ден, означава, че сте направил това, което се е изисквало от вас и нямате какво друго да направите.
Шейх Ибн ‘Утаймин, Аллах да се смили над него, е попитан от жена, която боядисала косата си, а нейната сестра й казала, че това разваля поста, така че тя разговяла и после отговяла деня. Той отговорил: „Отговора на въпроса включва две неща – първото е това, че тази жена е издала фатуа без знание, защото жена, която пости може да боядисва косата си и това не анулира поста й.
Второто нещо засяга жената, получила тази информация, която не е базирана на знание и развалила поста си въз основа на казаното й. Тя няма какво повече да направи, защото е направила това, което се изисква от нея.
Край на цитата от Мажму’ Фатауа ал-Шейх Ибн ‘Утаймин (19/226).
Второ:
Във вашия въпрос пишете: „Съдабата така е решила...“. Това е важна грешка, защото съдбата няма воля. Верния начин на изразяване, е: „Аллах така е пожелал“ или „Аллах е решил“.
Шейх Ибн ‘Утаймин, Аллах да се смили над него, е бил запитан: „Обстоятелствата наложиха да се случи еди какво си...“ или „съдбата реши да се случи еди-що си...“.
Той отговорил: „Изричането на „съдбата реши“ или „обстоятелствата решиха“ е грешно, защото обстоятелствата се отнасят до определено време, а времето няма воля. Само Аллах решава. Ако човек каже: „По волята на Аллах се случи еди какво си...“, това е правилно, защото волята няма да е приписвана на съдбата. Край на цитата от Мажму’ Фатауа ал-Шейх Ибн ‘Утаймин (3/113).
Молим Аллах да ви изцери и да ви дари с добро здраве, да увеличи у вас знанието и разбирането му.
А Аллах знае най-добре.
Islam Q&A
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Ас-саламу алейкум! Мир на всички!
Преди да коментирате, ви моля да помислите добре върху това, което искате да кажете и за начина, по който ще го изречете. Аз няма да толерирам фитната и обидни изказвания по адрес на Аллах и Исляма. Ако имате въпроси, кажете или попитайте по начин, по който искате и на вас да ви се говори :D
Ако искате да ми кажете нещо лично, персонално до мен, ползвайте електронната ми поща (и-мейл).