четвъртък, 28 юни 2012 г.

Амин!

Веднъж Пратеникът на Аллах (салаллаху алейхи уа саллам) се качвал на минбара (издигнато в джамията място, от което се държи проповед). 
Стъпвайки на първото стъпало Пророкът   (салаллаху алейхи уа саллам) казал „Амин”. 
На второто и третото отново казал „Амин”. 
След като приключил проповедта си, сподвижниците го попитали: 
„Чухме от теб нещо, което преди не бяхме чували, о, Пратенико на Аллах! Досега, когато се качваше на минбаера не изричаше „Амин”, а днес го стори. Каква е причината за това?” 
Пророкът  (салаллаху алейхи уа саллам), отвърнал: 
„Появи се Джибрил, мир нему и рече: 
„Жалко за онзи, който е бил заедно с възрастните си родители, но не е изпълнил дълга си към тях и не е успял да получи опрощение, понеже не се е грижил за тях. Нека лицето на такъв се влачи по земята!”, тогава аз казах „Амин!”. 
След това Джибрил рече: 
„ Пратенико на Аллах, да не бъде помилван онзи, който не благославя името ти, когато го чуе. Нека лицето на такъв се влачи по земята!” и тогава пак казах „Амин!”.
Джибрил продължи: 
„ Жалко за онзи, който е доживял до месец Рамадан, но не е успял да получи опрощение от Аллах. Нека такъв бъде лишен от милост!” и аз пак казах „Амин!”. 

“Който говее през месец Рамадан с вяра, искреност и надежда за награда, на него му се опрощават отминалите грехове.” (Бухари и Муслим)


Молим Аллах Всевишния да приеме говеенето ни и да опрости греховете ни.

Амин!

вторник, 26 юни 2012 г.

Рано пиле, рано пее - серия за Рамадан - нездравословни навици, част 2





Предишния месец темата ни Серия, фокусирана върху молитвата – беше повече духовна – и тозмесечния пост ще е конкретизиран върху нещо по-земно и също толкова важно. И така – този път ще си поговорим за едни навици, които взимат от времето и здравето ни – you know: Facebook, Twitter, BB (боди билдинг) пристрастяване и пр.
Може и да прозвучи болезнено, ако се изправиш лице в лице в проблема, справянето с него може да отнеме повече време, но ако успееш, ин ша Аллах, ще си постигнал огромен напредък в себеконтрола си и твоята връзка с Аллах (субханаху уа та'ала).

Прогрес = Щастие?

В сравнение с предишните години и векове, модерната технология в голяма степен е улеснила живота ни и позволява да спестим много време. Например прането е било работа, изискваща цял ден преди 200 години, с днес само натискаме копчето на пералнята и...готово.
Но като имаме повече време по-щастливи ли сме – в това повече време правим ли неща, които желаем и от които имаме нужда?
Сравнявайки нивото на щастие и задоволство на предишните поколения и днес, най-често ще срещнем отговора "не".


Парадоксалното днес е, че въпреки всички приспособления, с които пестим време и труд, сякаш нямаме време! Намираме се под много по-голямо напрежение и винаги сякаш се нуждаем от допълнителни часове в деня си, за да свършим всички задачи. 


За много хора днешния живот е запълнен с e-mail, Facebook, Twitter, SMS-си и с никога неспираща информация в горещи новини, новости и др. Информационният поток е толкова необуздан, че доста хора прекарват голяма част от времето си във виртуалния свят, а не във физическия реален свят (може би ви напомня на ‘The Matrix’?).
Независимо дали ние преследваме или нас ни преследват, изглежда, че сме се превърнали в роби на технологиите и на дейностите за свободното време, които толкова обичаме.

Съдовете

Ние знаем, че всяка крайност е нездравословна. Така че поглъщайки и бивайки погълнат от толкова много информация, комуникации и забавление, ние ще започнем да имаме и отрицателни последици в един момент – независимо дали ще са емоционални, физически, духовни.
Американския учен Шейх Абдуллах Адами, обобщава опастността в този толкова простичък, но дълбок цитат:
“Всеки съд може да излее навън само толкова, колкото е съдържал и това е очевидно…Езикът ви е вашата способност да изразите онова, което влияе на душата ви: филми, музика, приятели, телевизия...Всичко около нас са природни сили, които изпълват нашето същество и сърце. И когато отвориш уста да говориш, това е сякаш твоето сърце е гъба, която попива всичко, което те заобикаля. В същност това, което прави, е да изстискаме онова, което е в нас и това, което излиза, е пропитото в ума и паметта. Очевидно е, че ти можеш да изразиш само онова, което е съхранено в тен. И така, в този ред на мисли, за да бъдат резултатите, излизащи от езика ни, положителни, влизащото в нас трябва задължително да бъде положително...в целия ни живот.”
Принципно онова, което консумираме (не храната и водата) пълни сърцата ни и веднага става онова, което ние можем да покажем. По този начин ако нашето време е запълнено с отровни навици или такива, които са безполезни, тази отрова ще развали нашия организъм и живот.
Както са посочвали, човешкия мозък притежава ограничен капацитет – той може само да съхранява много информация. И ако ние продължаваме да го запълваме с неща, които не са важни, няма да остане място за важните такива.

Да надмогнем навика

Може би вече сами знаете, че имате Facebook проблем, или пристрастяване към Twitter, или маниакално проверявате мейла си през няколко минути. Каквито и да са вашите навици, ако сте отишли в някаква крайност, вие вече знаете, че трябва да се предприемат действия, за да се върне баланса. Но ако живеете в същата среда, в каквато и досега, не е възможно да се откъснете напълно и да се освободите от отровите.
Както беше обяснено в Част 1, нашия подход в тези серии, ще е да следваме един 5 степенен процес, който да доведе до решаване на проблема ни:
1. Избор на област
 За този месец  предмета на обсъждане, е "Нeздравословни навици".
2. Диагностициране
 Анализирайте текущото си състояние и запишете недостатъците си.
Запитайте се:
  • Кои са технологиите и уеб-сайтовете, които използвам най-често в живота си?
  • Как се забавлявам?
  • С какви начини на комуникация запълвам времето си?
  • Колко пъти на ден?
  • Или колко време в деня отделям за това?
А сега към всеки отговор в листа си, задайте следните въпроси:
  1. Чии ресурси използвам в това си занимание? Ако са на някого другиго – имам ли правото да го правя?
  2. Защо правя това толкова често?
  3. Когато се занимавам с това защо отделям толкова време?
  4. Когато го правя как се чувствам? И колко дълго продължава това чувство?
  5. Пренебрегвам ли онези, които обичам/ хората, които са до мен? Дали нещата, които правя, не ми взимат твърде много време, което трябва да отдам на друго?
  6. Колко време ми коства всичко това за деня?
  7. За всички свързани със забавление - музика/ филми/ игри - какво послание носят, какъв е техния смисъл? Смислени ли са и какво чувство предизвикват?
  8. Какъв е смисъла на това, което правя (разбирай смисъл за земния и Отвъдния живот?
  9. Какви са опасностите на тези неща, рисковете от тях (разбирай смисъл за земния и Отвъдния живот?
  10. Пречат ли на моята ибада и връзката ми с Аллах subḥānahu wa ta'āla (glorified and exalted be He) (субханаху уа та'ала)?
Бъдете честни със себе си - въпросите по-горе и техните отговори са си само за вас, няма нужда да ги показвате на когото и да било, освен ако самите вие не решите да го направите, но трябва да е искрен и вярващ човек.
3. Анализ на първопричините
 Стигнете до същността на проблема.
Най-напред помислете добре върху отговорите си, запишете вашите слабости, които смятате, че са свързани с темата.
След това трябва да се потърсят симптомите на всяка слабост или проблем - питайте се "ЗАЩО?" и задавайте въпроса "ЗАЩО?", докато не стигнете до първопричината.

4. Разрешение на проблемите
Практическо разрешаване на първопричините.
След като сме диагностицирали проблемите, симптомите, намерили сме първопричината, трябва да помислим за практически начини за разрешаване на проблема, започвайки от корените. Помислете и запишете всеки начин, който смятате, че ше помогне в това начинание. Докато правите това, помислете върху следните въпроси, които трябва да са ви в помощ:
  1. Какво ще спечеля, ако разредя използването на тези неща?
  2. Какво искам да постигна в живота, а още не съм/ не съм опитал/а – защото смятам, че нямам достатъчно време?
  3. Какви малки стъпки за изпълнението на тези амбиции мога да направя, ако имам повече време?
  4. Какви предпазни механизми и физически стъпки мога да направя, за да намаля моите навици?
  5. Мога ли да се дисциплинирам повече при използването на тези навици?
  6. Дали мога да използвам някоя технология, която да блокира моето използване на уеб-сайтове, които искам да изоставя?
  7. Мога ли да отделя месец или два, в които напълно, 100% да се отделя от тези неща?
Например във въпрос 4, когато трябва да направите нещо важно, можете да махнете компютъра си или други приспособления. Или при въпрос 5 можете да си зададете определено време в деня, само в което да проверявате пощата си и да се придържате строго към него. Или да си зададете строго определено време за използване на Интернет.
5. Планиране и изпълнение
Направете си реалистичен план за действие, в който да се движите на малки стъпки напред. И така, ин ша Аллах, през Рамадан ще можете с големи крачки да се движите нагоре.
След като сте намерили разрешенията, анализирайте сегашния си начин на живот към момента и установете един реалистичен план и как да се внедрят за един период от време. Помнете, че плановете ви трябва да са реалистични и достижими – изпълними на малки и постоянни стъпки – това е най-добрия начин да се постигнат устойчиви и трайни решения.
Също можете да включите в плана си пътища, които да увеличат усилията ви през Рамадан.
Ако скоро усетите, че плановете ви не са правилни, не сте преценили добре възможностите си, просто направете поправка.
Целта на този месец и на следващите 4, е да се приложат стъпки, които са реалистични за вас, а не такива, които са неизпълними или ще ви претоварят.

Работна страница
За да ви помогнем в тази задача за месеца, изготвихме един документ RamadanEarlyBirdworksheet.

И помнете, че най-важното средство и възможност, е правилното намерение, искрената дуа за успех и след това - усилията ви да дадете най-доброто от себе си!



понеделник, 25 юни 2012 г.

Разни мисли за политическите фундаменталисти и медийните екстремисти


Говорейки за "радикален ислям" и в частнот повдигнатите обвинения на прокуратурата спрямо 13-те мюсюлмански проповедници едно нещо прави изключително силно впечатление, а именно, че всички те заявяват, че научили за обвиненията спрямо тях от ... медиите.
Няма да коментирам що за институция е българската прокуратура, щом обвиняем, научва че са му повдигнати онвинения от .. медиите! Изводите всеки сам може да си направи.
Но по-интересното в случая е, че вкупом всички медии разтръбиха за тези обвинения в рамките на 2-3 часа. В рамките на 3 часа медиите произнесоха присъдата на 13 български граждани.
Още по-абсурдното е самото обвинение - 13-те български граждани са обвинени в проповядването на "селефизъм", което идва от арабската дума "селеф" (селеф - прародител - буквален превод), която пък означава изповядване на религията, такава, каквато е завещана от предците, т.е. - традиционен ислям - религиозните традиции, вярвания, обичаи такива, каквито са предавани от поколение на поколение... (Според изследване за нагласите на мюсюлманите в България на проф. Евгения Иванова от Нов Български университет, съвместно "Алфа рисърч", което бе проведено 2011г., соченият за "радикален ислям" или "селефизъм" всъщност представлява ортодоксалния ислям изповядван в цял свят.)
Оказва се, че 13 български граждани, са обвинени в изповядването на 2-та по масовост световна религия, защото я изповядват така, както им е завещана от предците.....   А как иначе да я изповядват, уважаеми следователи?!
В такъв случай защо се стига до такова абсурдно обвинение?
Има две основни причини, като едната е наближаващите избори. Всеки може да си направи елементарна сметка за това, кому е угодно това обвинение и кой какви дивиденти ще извлече от него в навечерието на парламентарните избори.
Другата причина, която е валидна не само в навечерието на изборите е, че колкото по-разделено, по-разединено е едно общество, толкова по-лесно контролируемо и манипулируемо е то. Именно затова е и тази антиислямска нотка, която наблюдаваме у българските медии, като подклажданите антиислямски настроения са факт и може да ги видите във всеки форум.
Всеки Божи ден властимеющите в България ни поднасят солена доза провокации, които да ангажират вниманието ни встрани от важните въпроси на деня, като това, защо българите имат най-ниския жизнен стандарт в ЕС, защо сме в челните позиции по корупция, бюрокрация, лошо качество на здравеопазване и още хиляди подобни...
Няма как да е другояче, след като гореспоменатите медийни екстремисти си вършат перфектно работата в послушие на властимеющите, които използват парите от нашите данъци за изхранването на медийни акули...  Онези същите медии, които отново бият челни позиции по негативни показатели.
Ето защо при положение, че в районите с мюсюлманско население се наблюдават най-ниските нива на престъпност, само година след посегателството срещу молещите се в софийската джамия (посегателство не от кого да е от български политици!) същите тези мюсюлмани отново биват нарочени... затова, че изповядват религията си така, както е завещана от предците им.
Сещам се за една мисъл, която всъщност е болезнено познат за нас факт: "Ако я нямаше религията, то политиката щеше да си остане чисти подкупи."
Най-голямата вина обаче в случая имат медиите, тъй като една медия трябва да информира и координира гражданското общество, докато в България медиите единствено провокират и манипулират гражданите, които незнайно защо се наричат общество...

Рано пиле, рано пее! Нека помислим вече по-обстойно за Рамадан!

Скоро идва Рамадан иншаАллах. Да не чакаме с подготовката за последния момент, нека почнем отсега, за да можем да се отдадем на този месец и да получим благословията от Аллах субханаху уа та'ала

За да се възползваме от една чудесна възможност, трябва да се подготвим за нея. Като мюсюлмани ние имаме едно ежегодно събитие, в което да получим огромна награда с благотворно въздействие, да достигнем чудесна дълготрайна промяна в живота си, която да ни помогне да се приближим до Аллах - тази възможност е Рамадан.
Обикновено с наближаването на месеца, започваме да слушаме колко е важно да се подготвим за идването му и в същност ние вече психически – лека-полека  – се доближаваме до духа на месеца и сме готови да направим много през Рамадан.
Действително знаем как Пророк Мухаммад  (салаллаху алаейхи уа саллам) и сподвижниците (радиа'Ллаху анхум), са се настройвали за Рамадан половин година, 6 месеца, преди неговото настъпване. И защото те са били най-доброто поколение на нашата умма, ние трябва да ги приемем като водещ модел.

Имаме иншаАллах, съвсем малко време до започването на Рамадан, така че ако наистина искаме да извлечем най-голяма полза, трябва сме подготвени!

Времето лети, а ние сме заети с толкова много неща...

Ранния план
Утвърден прицнип е, че пътя към успеха е постепенен – нещата се правят малко по малко, стъпка по стъпка, но твърдо и последователно! Така че ако можем да спазим едни 5 стъпки, иншаАллах, при настъпването на Рамадан, ще сме подобрили нашия духовен живот и ще сме готови да вземем максималното от благословеността.
В същност тази система, която ще предложа на вниманието ви, е една рамка. Всеки познава себе си и знае добре къде са слабите му места и може да се съсредоточи там.
Обща рамка на проекта:
  1. Изберете си нещо, върху което желаете да работите през идния месец (напр. характер, говор/реч, пост, благотворителност); или си изберете една от дадените в материала
  2. Анализирайте себе си в дадената област, вашето текущо състояние
  3. Вижте какви са вашите слабости, проблеми и тяхната причина
  4. Помислете за практическите методи за преодоляване на причините
  5. Създайте реалистичен план за действия за постепенно преодоляване на тези методи, a после - на по-високо ниво, през Рамадан

Стъпка 1: Салах (молитва, намаз) - месец първи - 5 месеца до началото на Рамадан

Знаем добре каква е важността на молитвата в Исляма – тя е първото нещо, за което ще бъде питан човек в Деня на Равносметката. А според друг хадис – молитвата е основен стълб на Исляма 
Така че, имайки това предвид, първия месец ще е за молитвата и нека следваме тези стъпки: 
Диагноза:
Запитайте се:
• Наистина ли разбирам важността на молитвата за двата ми живота – на земята и в Отвъдното? 
• Извършвам ли всекидневните си молитви?
• Правя ли ги навреме или често ги отлагам?
• Стремя ли се да правя молитвата с джамаат?
• Концентрирам ли се по време на молитва или си мисля за неща, коио отдалечават?
Има и други важни въпроси, свързани с молитвата, които можем да си зададем, но засега ще ги ограничим. Помислете върху всеки въпрос и запишете отговорите си.  Бъдете честни със себе си - няма нужда да споделяте резултата с другиго – той си е за вас. Ако все пак сметнете, че е добре да споделите – направете го, но с някой, който е праведен.
Анализ на първопричините
Разгледайте добре всяка точка и помислете какви са причините за този точно отговор от ваша страна. Запишете всеки проблем, който съществува, заедно със симптомите, които забелязвате, след това опитайте да откриете причината за съществуването на проблемите и възникването на симптомите. Запитайте се "защо"? 
Решения
След като се диагностицирали проблемите, определили сте симптомите, намерили сте първопричините - сега трябва да се намери практически начин да се разрешат тези проблеми. Например ако по време на молитва вашата мисъл се рее и се занимава с някакъв проблем - това може би е така, защото твърде много се занимавате с проблемите, заети сте с тях и гледате набързо да направите молитвата, за да се върнете при проблемите си?

Ако това е така, то направете един буфер от няколко минути между работата и молитвата си, в който да седнете и да се настроите за молитва, да си отдъхнете и да се подготвите за срещата с Аллах. И след молитвата отново останете за няколко минути преди да се върнете към работата си.

Планиране
Когато сте намерили разрешение, анализирайте дневните си задължения и график.  Запомнете, че решението е далеч по-ефективно, когато се прилага на малки управляеми части постепенно, отколкото наведнъж изцяло - това е далеч по-стресиращо. Все пак вие се познавате по-добре, но сега - на малки стъпки, през Рамадан ше можете да крачите уверено.
Ако след известно време откриете, че някоя оценка е била неправилно поставена, винаги можете да я коригирате. Важното в този месец, целта, е да пристъпите към реалистични и изпълними стъпки за преодоляване на тези първопричини и проблеми. 
И не забравяйте дуата - искрената дуа към Всевишния, правилното намерение и след това - постарайте се да дадете най-доброто от себе си! 
================================================
За автора
Yacoob е писател, блогър, съпруг и баща.
Писането е негова страст и споделянето на полезни знания той е превърнал в стълб на живота си през последното десетилетие. Той редовно блогърства в dreamlife.wordpress.com и Ramadan.co.za през Рамадан.


източник

Прочетете следващия материал по темета: Рано пиле, рано пее - серия за Рамадан - нездравословни навици, част 2

linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Популярни публикации