понеделник, 28 юли 2014 г.

А сега накъде? - Еид Мубарак!


We are no longer here, do you care?

неделя, 27 юли 2014 г.

Момче от Ислямската общност An-Nadzir е погледнало назад, по време на общата молитва за Еид ал-Фитр, Mawang Lake, Gowa, Южен Сулавеси, Индонезия.
 Тази Ислямска общност - An-Nadzir има 5,000-10,000 последователи в цяла Индонезия.
Живеят предимно в район Gowa, където се занимават с фермерство и рибарство, абсолютно отричат войната във всичките й аспекти, вярват в избавлението без дискриминация и съжителството с мир с околните.
Agung Parameswara/Getty Images
By IBT

Нисаб и фитра за 2014

Времето, в което се дава фитрата.
_______________________________ 

Тя има две времена:
разрешено време, което е преди празника с ден или два.

А най-хубавото време за даването на фитрата е от изгрева на зората в деня на празника до отслужването на празничната молитва, защото Пратеника (с.а.с.) нареди да се дава преди да излезнат хората за молитвата.
И не е разрешено да се закъснява и да се дава след празничната молитва, а ако човек я даде тогава тя се счита за милостиня (садака), и не е фитра.
Този човек е грешник, заради това закъсняване.


Важното е да се разбере,че Закят ал-фитр или фитра затова се нарича така, защото се дава на самия край на поста през Рамадан, бележейки края на постенето. И така, ако човек умре последната вечер на Рамадан, той не дължи фитрата, но ако бебе се роди дори в последната вечер, за него се дава фитра. Затова и закята се дава там, където човек живее.

1. Нисабът за зекята, който ще се дава през месец рамадан 2014 г., е 3950 (три хиляди и деветстотин и петдесет) лева. 
2. Фитра (садака-и фитр) за 2014 г. е най-малко 4 (четири) лева на човек.

Изчисленията са направени въз основа на решенията на Комисия „Фетва”, взети на 15.08.2009 г., с които се посочва начина на определяне на размера за нисаб на зекят и фитра.

сряда, 16 юли 2014 г.

РАМАЗАН В ИВИЦАТА ГАЗА

ГЛАВНО МЮФТИЙСТВО организира лекция на тема „ РАМАЗАН В ИВИЦАТА ГАЗА ”

Лектор: Фарес Фарес, говорител на Палестинската асоциация в България 


Дата: 16.07.2014г.


Час: 18:00


Място: ул. Пиротска №3, ет.2

неделя, 13 юли 2014 г.

Протест в София срещу военните нападения над Газа, срещу окупацията и геноцида!


Едно от най-тъжните събития в Ислямската, Световната и историята на Палестина

Снимката показва влизането на Британския Генерал Edmund Allenby в Йерусалим на 11 Декември 1917 след принуждаването на Османските силида предадат града в ръцете на Британците, които били обсадили града.



На 2.11.191г7, Британският Външен Министър Alfred Balfour подписва Декларацията на Балфур, довела до последващото създаване на държавата израел.


На снимката  - войници на Отоманската армия напускат ал-Акса след като са направили молитва там:

Писмо от Отоманските власти, написано след като са принудени да предадат Йерусалим в ръцете на Британците:
Снимките са от страницата във Фейсбук Ilm feed

От Уикипедия - Хронология на Арабско-израелския конфликт.

четвъртък, 10 юли 2014 г.

В снимки от мястото, където през Рамадан слънцето не залязва

Снимките и коментарите под тях са на Аljazeera и журналистите им Fredric Alm и Cajsa Wikstrom.

Статията за мюсюлманите в Кируна и техния пост през Рамадан, можете да прочетете на български ТУК
Idris Abdulwhab показва часа - 5 минути преди
полунощ - а слънцето ярко свети

Това, което най-много липсва през Рамадан на Hawa Fidel
от Еритрея,
е специалната молитва Тарауих в джамията.
По-голямата част от Мюсюлманите в Кируна говеят по
часовата таблица за Стокхолм.
Hawa Fidel, Qaabila Iltire и Aliya Hassen готвят за голямото събиране за Ифтар.

След вечерята хората си правят молитвата заедно.

Qaabila Iltire от Сомалия все още очаква бежанския си статут след почти 6 години в Швеция.
Fatima Kaniz от Balochistan, заедно с майка си, разговяват според часовете за молитва за Кируна.

Puri Gul прави молитвата МАгриб на ярка светлина...

Mahmoud Omer Mahmoud от Еритрея казва, че студеното време прави дългите часове в пост поносими.
Миналия месец бе отворен Истанбулски Минимаркет.
 Sliman Omar казва, че сладките, плодовите миксове и фурмите, са от най-търсените през Рамадан.

Safwaan al-Taieb от Сирия, вика за молитва в залата, пригодена за месжид.


вторник, 8 юли 2014 г.

Рамадан в Швеция - без изгрев и залез на Слънцето

От 28 май до 16 юли  слънцето в Кируна не залязва,
Kирунa, Швеция - По време на тазгодишния Рамадан, когато консумацията на течности и храна е забранена от зори до залез, как в северната част на Скандинавските страни мюсюлманите успяват с това предизвикателство, когато залез почти липсва?   
В миньорския град Кируна през Рамадан постят около 700 мюсюлмани, Градът се намира на 145km северно от Арктическия кръг и заобиколен от заснежени планини през цялото лято. Повечетот от тези хора са потърсили убежище в Швеция и са изпратени в Кируна, докато се обработва досието и документите им.
Слънцето не залязва между 28-ми Май и 16-ти Юли, което обхваща половината от месец Рамадан за тази година.
"Когато взимах сухур тази сутрин, слънцето в 3:30 светеше в очите ми," казва Ghassan Alankar от Сирия, говорейки за сутрешната закуска преди изгрев през Рамадан. 
"В стаята слагам двойни завеси, но светлината си прониква."
Тъй като Ислямът няма централизирано управление за фатауи и определяне на времето за пост и други, вярващите имат поне 4 различни таблици с часовете.
Alankar се придържа към времето в Мекка, Саудитска Арабия, "защото това е родното място на Исляма". Но все пак се тревожи дали поста му ще се приеме от Бог.
"Не съм сигурен, че това, което правя, е правилно," казва Alankar, който пристигнал в Кируна преди 7 месеца след опасно пътуване през Ливан, Турция, Гърция...

Без здрач и без зазоряване
Началото на Рамадан се определя от новата Луна, която се движи с около 10-11 дни разлика от Грегорианския календар за всяка година.На всеки 33 years, Рамадан съвпада по време.
Повечето постещи в Кируна следват таблицата с часове за Стокхолм, столицата на ШВеция, която се намира на 1,240km на юг, след кат оса били посъветвани да го напрвят от Европейския съвет за Фатуа и Проучвания (ECFR), базирана в Дъблин частна фондация от Ислямски проповедници.
"В Стокхолм има ден и нощ," каза за ал-Джазира Hussein Halawa, генерален секретар на ECFR, в обяснение на съвета, който са дали - той лично е посетил северна ШВеция тази година, преди да даде съвета
Idris Abdulwhab, от Eritrea, следва фатуата на ECFR, според която дневния пост е около 20 часа.
"Нула, 15, 25 или 45 часа, това няма никакво значение, докато вярваш в това, което правиш", казва той. "Но ние сме човешки същества и понякога изпадаме в затрудниение."
Една от тези, избрали да постят по местното време за молитва, публикувано онлайн, е  Fatima Kaniz. В уютния апартамент с изгледа към планините и мините, тя приготвя вечерята по Пакистански маниер - ифтар за 8:30pm, докато упоритите слънчеви лъчи проникват през щорите. Тя си припомня първия си ден в Кируна, преди 5 години, през Юни.
"Чаках да залезе слънцето, за ад направя Магриб - чаках до 3 часа сутринта, когато моята съквартирантка от Китай в бежанския център, ми каза, че е безсмислено да чакам. Помислих си: "Какво е това странно място?!"
За около 2/3 от Рамадан, според молитвените времена в Кируна, Kaniz ще пости около 18 часа. Но според движението на слънцето, трябва да пости 23 часа на ден.
"Живея в Кируна, моля се според местните молитвени времена - защо трябва да променям това точно през Рамадан и само за това време да следвам Стокхолм?" пита тя.
Така е правила и през предишния Рамадан, пак в разгара на лятото.
Лятното време в Кируна се променя в широки граници - през деня достига до 25 градуса по Целзий и всичко това бързо може да премине в проливен дъжд и 10 градуса температура.

Декемврийски Рамадан: Пълна тъмница
Но когато Рамадан се падне през Декември, Мюсюлманите ще се срещнат с Полярната нощ - за две седмици слънцето няма да се покаже над хоризонта.
"Защо тогава не дойдат да ме питат за Рамадан?" пита Halawa от ECFR. Той каза, че конференцията по-късно тази година ще разгледа въпроса за поста и молитвите в северните части на земята.
Мюсюлманските молитви следват Слънцето - което значи, че през зимата петте молитви могат да се съберат в 2 часа.
Abdulnasser Mohammed, родом от Сомалия, бил нов в Швеция и Кируна, когато Рамадан се е падал през Полярната нощ - 2000г.
"По това време нямаше установена Ислямска организация и информация в Интернет - следвах собствените си вярвания и постех по около 5 часа през деня."
Mohammed, който в момента е председателстващ Ислямската асоциация в Кируна, следва поста с времената в Турция, тъй като Турция е най-близката Ислямска държава до Швеция.
Но според него всеки е свободен да избира за себе си. 
"Ислямът не е суров и непреклонен - Рамадан не е за причиняване на глад и жажда, да навредиш на себе си! Хората трябва да избират това, което си работи за тях!"
Освен Сирийците, избягали от войната, Еритрейците са другата голяма Мюсюлманска общност в Кируна.
Hawa Fidel и Alia Hassen са домакини на ифтар в 22:10ч, в апартамента, който обитават. Приготвили са традиционна Еритрейска храна/
Хората са създали честна система за споделяне на разходите, като участниците дават според доходите си. Някои имат работа, а други - с отхвърлени искания за убежище, преживяват с безвъзмездната помощ от Шведското правителство от $200 месечно.  
"Яденето с приятели ми напомня за Еритрея," казва Fidel, който все още чака разрешението си за временно пребиваване след вече 3 години в Кируна. Но му липсва ходенето на джамия за Тарауих - специалната нощна молитва през Рамадан.   
Мюсюлманската общност в Кируна ползва голяма зала в жилищен блок за място за молитви, което обаче засега работи само в петък.
През първия петък на Рамадан, по време на проливен дъжд, около 40 мъже и 4 жени, включително и Fidel, се събират за молитвата Духр във времето й в Стокхолм.
Safwaan al-Taieb, който е викал за молитва в джамията в родния си град в Сирия - Дара'а, преди да напусне страната си преди година, сега мелодично вика Адан.
Сестрата на Al-Taieb е дошла с него в Швеция, но пости според Меканското време, а той - по Стокхолм, не се хранят заедно.
Социалната страна на Сирийското общество е това, което му липсва най-много - "В Сирия не се храниш със семейството си - всеки е добре дошъл! Предоставяме храна на съседите и каним различни хора. Ако направиш това с някой Швед, ще те помисли за луд."
"Следващия Рамадан, ин ша Аллах, ще се върна в Сирия".

По материал на АЛ-Джазира

неделя, 6 юли 2014 г.

Президентът Плевнелиев беше домакин на ифтар в София

Преди няколко дни в новините се съобщи за предстоящото домакинство на президента на РБългария - Росен Плевнелиев на ифтар. Днес,  деня след този ифтар, научавам от OnIslam.net за това провело се вече събитие. 
Ами като не съм от мюсюлманите, които са просъствали, ще търся новини из Интернет пространството, а алхамдулиллах в случая такива намирам в чуждестранните медии.


снимката е на www.onislam.net

Подобно домакинство от страна на държавен глава, се случва за първи път в страната ни, но ин ша Аллах да е добра инициатива и за напред. 
Проведена в президентската резиденция в Бояна, този ифтар бележи една промяна в отношението на държавата към близо 1.5 милиона българи, изповядващи Ислям. 
Плевнелиев благодари на мюсюлманите за молитвите и помошта им заедно с Християните и Православната църква след скорошните бедствия в България. 

С речта на Президента и Главния Мюфтия Мустафа Хаджи, бяха споделени взаимните чувства на благодарност и признателност, като Хаджи похвали правителството за прилагане на иначе определените по Конституция религиозни свободи. Той призова и за разрешаване на строителството на още една джамия в София. 

За България, поне по света, се шири мисленето за етнически добросъседски живот, с името "комшолук". 
Всички знаем какво означава думата и ин ша Аллах тя да е вярна и на място! 

Съвети за Рамадан - максимално продуктивен Рамадан


събота, 5 юли 2014 г.

Рамадан в Бразилия


Източник OnIslam.net & News Agencies



Бразилия – Заобиколена от големи празненства и фестивали за Световния шампионат по футбол, алка, но растяща Мюсюлманска общност в Бразилия, спазва един лесен за тази година пост през Рамадан - дните са къси, а времето е приятно.
“По това време в моята страна е много много горещо. А тук е приятно, дните са къси,” казва за Anadolu Agency Ibrahim Nashawaty, бежанец от Сирия.
“Гладен съм, но съм щастлив, че съм тук със семейството си.”
В повечето държави, Рамадан през тази година започна на 29-ти Юни, неделя. През този месец вяващите не приемат напитки и храна, не пушат и се въздържат от полови контаки от изгрев до залез слънце.
За болните и пътниците има изключение за постенето, което не трябва да предизвиква риск за здравето. 
По цялата земя Мюсюлманите спазват Рамадан, като месецът вклюва събирания за ифтар, уроци по религия в джамиите, специалната нощна молитва Тарауих, много подпомагане на хора в нужда и бедни.
Ако надзърнем в Сирийския дом на Nashawaty, деня за пост там е около 15 часа, сравнени с 9-11 часа в Бразилия. И все пак Сирийските бежанци имат предизвикателствата и промените пред себе си в тази преобладаващо християнска държава.
“Понякога е трудно,” казва той. “Всички навън се хранят и пият, особено Християните.”
Според преброяването през 2001 година, мюсюлманите в Бразилия са 27,239, докато Бразилската Ислямска федерация дава към 1,5 милиона.
Експерта по Ислям, Paulo Pinto от Fuminense Federal University, смята, че Бразилия е дом на около 1 милион мюсюлмани.
Въпреки различните цифри за броя на мюсюлманите, най-верния индикатор за нарастване на мюсюлманската общност в страната, е броя на джамиите - в момента работят 127 джамии - 4 пъти повече, отколкото през 2000 година.
На ифтар в джамията
В Бразилия много мюсюлмани се събират за молитва в Ислямския център в Бразилия, спокойно място в северната част на града. По време на Рамадан джамията предлага ифтар, а мюсюлмани, като Yassin Adnane споделят храната си със свои приятели.
Adnane, преводач в Иракското посолство, родом от северната част на Мароко, казва: “Има доста утежняващи поста фактори в Бразилия - сухия климат, начинът, по който се обличат жените, мириса на кафе и цигари на улицата – за мен отказа от кафе през деня е най-трудното нещо.”
“Но в Ирак или Кувейт е сигурно поне 53 или 54 градуса по Целзий по това време на годината,” добавя Adnane.
“Не ядем солени храни през нощта, за да не се усилва жаждата ни през деня. Не консумираме синя риба, като например риба тон, която усилва жаждата.”
Рамадан застана пред междунродните прожектори, когато националния отбор на Алжир сърдито отхвъл0ли въпроса за Рамадан преди срещата с Германия, на която след продължения тима отпадна след резултата 2 – 1.
“Алжирските играчи можеха да помолят за някакви компенсации, но ги разбирам защо не го направиха - те са мюсюлмани и са свикнали и искат да постят,” казва Adnane.
“Никой не е умрял от непиенето на вода за няколко часа.”
За разлика от Сириеца Nashawaty, Bakhtear Binalam от Бангладеш, който работи в Бразилия повече от година и половина, постът, докато гледаш, че другите се хранят и пият, не е никакъв проблем за него.
“За мен поста ми е голяма проява на вяра и е чест, щастлив съм, че го правя, Не е само до постенето, а и за благотворителността, подпомагането на бедни и хора в нужда.”
“По подобен начин чрез поста си давам част от себе си на Аллах.”

---------------------------------------------------
Запознайте се по-отблизо с джамиите и Исляма в Южна Америка, прочетете ТУК.

Съвети за Рамадан - вникване в смисъла на Корана


петък, 4 юли 2014 г.

Джамиите по света - Ислямът в Босна и Херцеговина

Сараево, mariuszstankiewicz.com/

През 1991  г Босна и Херцеговина обявява своето излизане от състава на тогавашната СФРЮ, а след последвалите етнически сблъсъци, избухва кървавата гражданска война през 1992 г., в която са убити около 100 000 души, а половината от населението се е преместило да живее на друго място. Според данните на американското разузнаване ЦРУ от 2000 г. в Босна и Херцеговина живеят малко под 4 милиона души, от тях 50% християни (православни и католици), 40% мюсюлмани и 10% атеисти и следващи други религии.

Бошняците са ислямизирана южнославянска общност от сърбо-хърватски произход, която в Босна и Херцеговина съставлява 47% от населението според преброяването от 2000 г.
В държавната Федерация Босна и Херцеговина бошняците са една от двете общности (бошняци и хървати), които съставляват около 72.9% (2002) от населението.
Населението на Босна приело исляма сравнително рано (15–16 век). В Босна постепенно се установили братствата на мевлевии, накшибендии, халвентии и др., които привлекли богомилските селски общности към исляма. Това доказват и обнародваните оригинални османски обширни тефтери от М. Окич, с които частично били определени областите с патаренско (богомилско) население в Босна и степента на тяхната ислямизация. Това станало благодарение на специалната регистрация на богомилите, според която те били записвани като християни за разлика от останалите местни жители, записани като гербан или кяфир (неверник).
От 15 до края на 17 век тези области вече били ислямизирани. Новата религия приемали най-вече тези, които са били принудени със сила да приемат католицизма и православието. Освен това католическата църква водела ожесточена борба срещу тези учения. Тя разрешавала еретиците да бъдат продавани като роби, с което към средата на 15 век се отворили вратите за масова търговия на босненски патарени.

Сараево

Джамията Истиклал. Oтворила врати през 2001 г, архитект Fauzan Noe’man. Джамията е построена след визитата през 1995г. на Индонезийския Президент Сухарто в разрушения от войната Сараево, по покана на Босненския президент Атия Изетбегович, като подарък за хората от Босна и Херцеговина. 
Джамията Али Паша. Построена 1560-61 в класически Истанбулски стил. 

Джамията Ферхадийа

Султанската джамия в Сараево. Изградена е през 1462 година със средствата на основателя на Сараево Иса Бей Исакович. Само няколко години по-късно през 1480 година джамията е подпалена от войските на деспот Вук Гъргуревич, който завлядява и запалва Сараево. На същото място впоследствие е изградена отново през 1566 година, но този път градежът е финансиран от султан Сюлейман Великолепни, от където носи името си.
А това е 
Джамията КРал Фахд Бин Абдул Азиз Алсауд в Сараево:




Гази Хюсрев бей Джамия - построена е през 1530 година по поръчка на бейлербея на Босненския санджак Хюсрев бей, на мястото на стар кладенец. Джамията е изградена по проект на известния мимар Синан, а строежът ѝ е дело на дубровнишки майстори. Има квадратна форма, която е увенчана с кубе с диаметър 13 м и височина 16 м. От четирите ѝ страни има има полукубета и по-малки кубета. Интериорът на джамията е бил богато украсен и излъчва специфична атмосфера. В двора на джамията има шадраван, който се използва за ритуално измиване преди молитва.

Източник на снимката
Днешният облик и купол на мюсюлманския храм датира от 
1893 година. В двора на джамията в сенките на столетни липи има две тюрбета, в които са погребани Хюсрев бей и неговия приближен Мурад бей Тадич.

град Мостар

Карагьоз бей джамия - най-големият мюсюлмански храм в Херцеговина. Намира се в Мостар, в старата част на града. Джамията е строена в периода 1557-1558 година. Смята се, че е проектирана от големия османски архитект мимар Синан
Старият мост над река Неретва, посторен от Сюлейман Великолепни -  1557 и завършен през 1566 или 1567

Коски Мехмед паша Джамия - изглед от Старият мост.
Построена е 1617 или 1618 г.

Последните две снимки са част от богат материал, придружен с подробни снимки за града и джамията - можете да разгледате cannundrum.blogspot.com

град Почители
Джамията със мюсюлманското училище (медересе) в град Почители. В града са запазени много забележителни исторически ценности – средновековната крепост, джамията Шишман Ибрахим Паша (16 век) – един от най-добрите образци на класическа ислямска куполна джамия в Босна и Херцеговина, медресето, хамамът, ханът, часовниковата кула и жилищният ансамбъл.


Шарената джамия (Сюлеймание) в Травник, построена 16-17 век. Снимка ismail1337


Пощенска картичка (източник), изпратена от Баня Лука до Загреб през 1939 г. Джамията е Арнаудийа, построена през 1594 г и разрушена от Сръбската армия на 7 май 1994 г. Има само снимки.

И още една джамия в Баня Лука, построена още през 16 век и разрушена с булдозери през 1993г. Но, алхадмулиллах, построена отново през 2012 г:

Джамийски комплекс Главица, Ливно с джамията Хаджжи Ахмед

Построен е по дизайн на Мимар Синан през 1574 (или1587) в близост до река Бистрица.

Една много интересна нова джамия в - във Високо - Бялата джамия на Шерефуддин:




Това и още много изображения и информация за тази джамия - можете да разгледате beautifulmosque.com

А ето и нещо интересно като четиво - извадка от речта на  министъра на външните работи на БиХ Свен Алкалай по време на конференция “Ислямът в Европа”, Виена, 23 март 2007 г. 

linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Популярни публикации